
Активно діючі речовини дезінфекційних засобів ᐉ дезінфекція в стоматології
Порядок проведення в медичних закладах дезінфекції, передстерилізаційного очищення (далі — ПСО) медичних виробів та їх стерилізації визначається Державними санітарними нормами і правилами «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення і стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я», затвердженими наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. № 552 (ДСНіП).
Слід прокоментувати одне з положень згаданого вище ДСНіП №552, яке стосується активно діючих речовин дезінфекційних засобів, які можуть використовуватись для хімічної стерилізації виробів з термолабільних матеріалів.
Фраза стосується можливості використовувати дезінфекційні засоби, що містять у якості діючих речовин «аміни, гуанідини тощо». Такий висновок не підтверджується результатами досліджень науковців! Це вкрай небезпечний запис, який дає користувачу хибні орієнтири!
✅ Згідно висновків зарубіжних і вітчизняних фахівців спороцидну активність мають дезінфекційні засоби на основі альдегідів (зокрема, глутаровий і ортофталевий альдегід), сполуки на основі активного кисню (в т.ч. перборати і перкабонати натрію в комбінації з тетраацетилетилендіаміном (ТАЭД), надкислоти (перш за все надоцтова кислота), діоксиду хлору), деяких хлорактивних сполук, аноліти.
Підкреслюється, що не мають спороцидну активністю засоби на основі ЧАС, полімерних і мономерних похідних гуанідину, алкіламінів, спиртів, похідних фенолів та композиційні засоби на основі цих сполук, незалежно від концентрації останніх в засобі або його робочих розчинах.
✅ Засоби на основі цих активно діючих речовин не рекомендується застосовувати ні для дезінфекції об’єктів, контамінованих бактеріями в споровій формі, ні для ДВР ендоскопів, ні для стерилізації виробів медичного призначення. В каталогах відомих зарубіжних виробників дезінфекційних засобів відсутні засоби для хімічної стерилізації медичних виробів на основі зазначених речовин.