
Актуальність антисептики для рук
Руки медичного персоналу – один з головних інструментів клінічної практики. Саме тому впровадження ефективної системи гігієнічної антисептики рук медичним персоналом є першочерговим завданням.
Эффективная система антисептики для рук
Компанія Інтердез пропонує комплексне рішення по антисептичній обробці рук медичного персоналу, яке допомагає дотриманню належного рівня гігієни рук з метою запобігання ризику перехресного інфікування персоналу, пацієнтів і відвідувачів.
Шкірна антисептика в деталях
Шкірний покрив людини – важливий орган, який виконує декілька функцій. Перш за все, шкіра захищає організм від впливу фізичних, хімічних і біологічних факторів навколишнього середовища:
- механічних пошкоджень
- втрати вологи
- температурних впливів
- УФ випромінювання
- хімічних речовин
- патогенних мікроорганізмів і ін.
- виконує функцію виділення і бере участь в обміні речовин
Шкіра складається з трьох шарів:
Кожа состоит из трех слоев:
- зовнішній шар – епідерміс (50-100 мкм)
- дерма (власне шкіра – 1-2 мм)
- гіподерма (1-2 мм)
Більшу частину функцій шкіри виконує епідерміс. Поверхневий шар епідермісу побудований з сплощених відмерлих клітин. Щодня з здорової шкіри відшелушиваєтся 107 шкірних лусочок (в процесі миття людина втрачає від 0,2 до 1,1 г шкірних лусочок), 10% яких містять життєздатні бактерії. Шкіра людини постійно і рясно заселена мікроорганізмами. За розрахунками П. Ремленже, загальне число мікробів на шкірі однієї людини коливається від 100 млн. до 1 млрд. клітин.
Історична передумова для шкірної антисептики
У 1843 р. Олівер Уенделл Холмс, хірург з Бостона, вперше зробив висновок, що медперсонал заражає своїх пацієнтів “післяпологовий лихоманкою” за допомогою немитих рук. Ігнац Земмельвейс в 1847 р. в акушерській клініці у Відні провів дослідження і довів, що деконтамінації рук медичного персоналу є найважливішою процедурою, що дозволяє попередити виникнення внутрішньолікарняних інфекцій.
Завдяки впровадженню в практику гігієнічної антисептики в акушерському стаціонарі, де працював І. Земмельвейс, рівень смертності від пологової гарячки вдалося знизити практично в 10 разів. Разом з тим, практика показує, що ця проблема і зараз не може вважатися вирішеною.
За останні роки в медичних установах України відбувся значний прогрес у сфері лікарняної гігієни, в тому числі і завдяки нормативним документам Міністерства охорони здоров’я України.
Позитивна динаміка в системі лікарняної гігієни:
- впроваджуються ліктьові дозатори для антисептиків і мила
- використовуються одноразові паперові рушники
- поліпшилося забезпечення професійними миючими засобами та антисептиками для рук
Основні причини недотримання правил антисептики рук при проведенні лікувальних та діагностичних процедур:
- недолік часу в зв’язку зі значною інтенсивністю праці медичних працівників
- наявність шкірних захворювань, пов’язаних з професійним і побутовим контактом з неякісними або агресивними антисептиками і миючими засобами, відсутністю досвіду догляду за шкірою рук
- відсутність необхідних умов для виконання правил антисептики рук: наявність антисептика і миючого засобу, холодної і гарячої проточної води, зручне розташування раковин і т.д.
- недолік знань і навичок по антисептику шкіри рук
- відсутність чіткої нормативної бази, недостатність мотивації і контролю над виконанням правил антисептики рук.