
Дезінфекційно-стерилізаційні заходи ᐉ профілактика інфекцій в медицині
Сьогодні мова піде про інфекційної патології і ролі дезинфекційно-стерилізаційних заходів як способу профілактики інфекцій, пов’язаних з наданням медичної допомоги.
Інфекційний контроль при наданні медичної допомоги
Здавалося б, на цю тему сказано і написано так багато, що додати вже нічого. Однак повсякденна практика свідчить про зворотне. Занадто часто в практиці нашої компанії звертаються за придбанням дезінфекційних засобів клієнти роблять це, так би мовити, для перевіряючих, а не для рутинного щоденного виконання необхідних технологічних процедур, пов’язаних з інфекційним контролем при наданні медичної допомоги.
Давайте ще раз розглянемо факти. У процесі свого розвитку протягом мільйонів років людина постійно контактував з різноманітними мікроорганізмами і відносини з ними складалися не однозначно.
✅ З одними мікроорганізмами людина навчилася мирно жити разом і навіть отримувати з цього користь. Маса мікроорганізмів мешкають в організмі і на поверхні тіла людини становить близько 3% від маси людини. Таким чином, абсолютна їх маса становить приблизно 1,5-2 кілограми. При цьому кількість мікробних клітин перевищує кількість клітин тіла людини в 10 разів.
✅ Мікробне співтовариство кожної людини настільки різноманітно, що вчені, наприклад, з точністю до 90% можуть визначити господаря комп’ютерної миші, що означає, що у кожного з нас, крім звичайних, є ще й мікробні відбитки пальців.
✅ Зовсім інші відносини склалися з патогенними та умовно патогенними мікроорганізмами. Це поділ дещо умовний, тому що і для зараження безумовно патогенних мікроорганізмів теж необхідні певні умови. Важливою властивістю умовно патогенних мікроорганізмів є їх здатність тривалий час, а іноді все життя, зберігатися в організмі людини.
✅ Однак відомо, що і безумовно патогенні паразити також здатні тривалий час проживати в організмі. Відомо носійство збудників черевного тифу, холерних вібріонів, багато років, навіть все життя, здатні персистувати в організмі людини збудники туберкульозу, сифілісу, грибкових захворювань, малярії, гельмінти, рикетсії, віруси кору, грипу, гепатиту В, збудники так званих повільних вірусних інфекцій.
✅ Багато людей переносять інфекції в стертою безсимптомній формі і є при цьому потужним джерелом інфекції. При зараженні деякими інфекціями люди стають заразними ще до появи перших клінічних проявів. Наприклад, при кору людина починає виділяти збудника в навколишнє середовище за 2 дні до появи симптомів захворювання. При гепатитах В і С інкубаційний період становить до 6 місяців.
✅ Простежується зв’язок між інфекційними та онкологічними захворюваннями: так доведена вірусна етіологія деяких новоутворень, встановлено зв’язок вірусних гепатитів В і С з первинним раком печінки.
✅ Серед професійних захворювань медичних працівників близько 70% становлять інфекції, і лідерами серед них є туберкульоз і гепатит В.