
Дезінфекція медичних інструментів: визначення, принципові підходи, методи і засоби
Підготовка медичних інструментів до повторного використання регулюється в Україні Державними санітарними нормами і правилами, які були затверджені наказом МОЗ України від 11.08.2014 № 552 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я» (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2014 за № 1067/25844) (далі – Правила).
Найжорсткіші вимоги щодо підготовки до повторного використання встановлені для «критичних» медичних інструментів – це інструменти, що проникають у стерильні тканини та порожнини організму. Такі інструменти перед застосуванням повинні бути стерильними, а після використання підлягають знезараженню, що передбачає три послідовні процеси: дезінфекцію, передстерилізаційне очищення і стерилізацію.
Відповідно до Правил, усі (!!!) медичні інструменти відразу після їхнього використання за призначенням вважаються інфікованими та підлягають дезінфекції, яку проводять у тому ж структурному підрозділі медичного закладу, в якому їх використовували.
Слід одразу зазначити, що інструмени, які належать до категорії «критичних», використовуються не тільки в медицині, але і близьких до медицини галузях: косметології та індустрії краси, подології, манікюрній і педікюрній практиці.
Ця стаття присвячена саме першому етапу – дезінфекції медичних інструментів.
Доцільно зупинитись на визначенні терміну «дезінфекція». Визначень цього терміну існує дуже багато в різних офіційних документах і літературних джерелах. Згідно з Правилами: «Дезінфекція медичних інструментів – це знищення патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів на інструментах медичного призначення, а також в їх каналах і порожнинах». Ключове положення в цьому визначенні – знищення мікроорганізмів, тобто це дія, яка завдає згубну дію на мікроорганізми (не змивання і не видалення будь-яким іншім способом).
Друге визначення, на яке варто звернути увагу, наведене у стандарті ДСТУ EN ISO 17664:2018 «Стерилізація медичних виробів. Інформація, яку надає виробник щодо оброблення медичних виробів, які повторно стерилізують». Згідно з цим стандартом «Дезінфекція — це процес видалення ряду життєздатних мікроорганізмів з медичного інструменту до встановленого рівня, прийнятного для подальшого поводження або використання». Ключові положення в цьому визначенні: «видалення ряду життєздатних мікроорганізмів» (тобто, не всіх видів) і «досягнення встановленого рівня, прийнятного для подальшого поводження» (не повне видалення мікроорганізмів, а до певного обґрунтовано-прийнятного рівня).
Для повного розуміння значення процесу дезінфекції, необхідно об’єднати ключові положення цих двох визначень: дезінфекція медичних інструментів – це згубна дія на ряд життєздатних мікроорганізмів, які знаходяться на поверхні і в середині медичних інструментів, для досягнення рівня, прийнятного для подальшого поводження з медичними інструментами (наприклад, використання за призначенням для «некритичних» інструментів або ПСО і стерилізація для «критичних» медичних інструментів).
З урахуванням вищевказаного, процес дезінфекції «критичних» медичних інструментів, як перший етап повного циклу їх підготовки до повторного використання, слід розглядати, як важливий етап, спрямований, насамперед, на захист медичного персоналу від інфікування під час обробки медичних інструментів і попередження розповсюдження збудників інфекцій, пов’язаних з наданням медичної допомоги через об’єкти внутрішнього середовища медичного закладу.
Згідно з Правилами, дезінфекцію здійснюють фізичним, хімічним або комбінованим методом, що залежить від конструктивних особливостей медичного інструменту і його призначення. Дезінфекцію інструментів здійснюють у тому ж структурному підрозділі медичного закладу, в якому їх використовували.
Режим дезінфекції повинен забезпечувати знищення вірусів, бактерій і грибів. Це ключове положення Правил щодо режиму дезінфекції медичних інструментів. Але медичні заклади можуть встановлювати власні жорсткіші стандарти дезінфекції. Відомо, наприклад, що багато стоматологічних клінік виконують дезінфекцію медичних інструментів у режимі проти збудників туберкульозу, з урахуванням епідемічної ситуації в Україні.
Як вже зазначалось, дезінфекцію здійснюють фізичним, хімічним або комбінованим методом.
Фізичні методи дезінфекції медичних інструментів
Режими дезінфекції фізичними методами викладені в Додатку 1 до згаданих Правил. Однак, більшість зазначених методів дезінфекції неприйнятні з точки зору збереження функціональності медичних інструментів і можливості ефективного виконання наступних етапів обробки. Наприклад, кип’ятіння в дистильованій воді або 2 %-му розчині питної соди, дезінфекція в повітряному стерилізаторі при 110 °С або в паровому стерилізаторі при 120 °С. У зарубіжних рекомендаціях такі методи обробки навіть не розглядаються і не коментуються.
Єдиний згаданий в Додатку 1 Правил адекватний сучасний фізичний метод дезінфекції — це термодезінфекція в автоматичних мийно-дезінфікуючих машинах із використанням як дезінфікуючого агенту демінералізованої води. Але, на жаль, такий метод обробки ще не набув широкого застосування у вітчизняних медичних установах.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ, ЦЕ ВАЖЛИВО! У Додатку 1 Правил не згадуються методи та режими дезінфекції з використанням у якості дезінфікуючого агента УФ-випромінювання та ультразвуку! Відповідного обладнання для цієї мети не існує! Поширення на ринку України так званих «УФ стерилізаторів» слід розглядати як неприйнятне й таке, що загрожує здоров’ю як персоналу, так і пацієнтів!
Хімічна дезінфекція медичних інструментів
Найпоширеніший метод дезінфекції медичних інструментів – хімічна дезінфекція. Її виконують з використанням хімічних засобів, встановленим чином дозволених до використання в Україні, тобто таких, які пройшли процедуру державної реєстрації та внесені до державного реєстру дезінфекційних засобів.
Вимоги до властивостей засобу для дезінфекції медичних інструментів
– засіб повинен забезпечувати знищення вірусів, бактерій і грибів, а за необхідності й інші цільові інфекційні збудники, наприклад, Aspergillus spp., Clostridium difficile чи Mycobacterium tuberculosis;
– засіб не повинен фіксувати білкові забруднення. Альдегіди, до яких належать формальдегід, глутаральдегід, ортофталальдегід і гліокаль, через їхню фіксуючу дію щодо білків, у засобах для очищення і дезінфекції медичних інструментів використовувати не рекомендується. Фіксують білки і спирти у високій концентрації;
– засіб не повинен пошкоджувати матеріали, з яких виготовлено медичний виріб;
– важливою є наявність у складі обраного засобу комплексоутворювачів, які нейтралізують солі жорсткості у воді, яка була використана для приготування робочого розчину, і підвищують ефективність антимікробної дії засобів, а також поверхнево-активних речовин, які знижують поверхневий натяг розчинів, підвищують їхні змочувальні властивості, підтримують емульгуючу та диспергуючу дію, перешкоджають повторному відкладенню забруднень з розчину на поверхню інструментів. Правильно підібрані поверхнево-активні речовини в засобах для машинного застосування здатні знижувати піноутворення розчинів, яке, наприклад, спостерігається при високому кров’яному навантаженні;
– коротка експозиція дезінфекції у визначеному режимі для зменшення потенційного негативного впливу розчинів на матеріали медичних інструментів і підвищення продуктивності праці персоналу;
– відсутність у складі засобу летких компонентів з подразнюючою дією на слізові оболонки очей і органів дихання людини;
– засіб має легко змиватись водою не залишаючи на поверхнях інструментів нальоту чи плівки.
Компанія Інтердез пропонує ряд дезінфекційних засобів з функціональними властивостями, які повністю відповідають перерахованим вище вимогам. Рекомендуємо, зокрема, звернути увагу на дезінфекційні засоби «Саніфект», «Санікон», «Санімакс» і «Дезеконом».
САНІФЕКТ – легендарний дезінфекційний засіб, який також під іншими назвами, відомий в Україні з 1995 року! Змінювались назви, але незмінними залишались високі споживчі властивості засобу. Увага та визнання користувачів пов’язані з поєднанням дезінфекційних, мийних і дезодоруючих властивостей, відсутністю фіксуючої дії, можливістю виконати дезінфекцію медичних інструментів із необхідним антимікробним спектром при експозиції 30 хвилин без пошкодження конструктивних матеріалів.
-
Універсальний високоефективний і безпечний рідкий концентрований лужний дезінфекційний засіб з високими мийною і дозодоруючою діями.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційна очищення
- Універсальність в застосуванні
САНІКОН – засіб на основі композиції чотирьох ЧАС четвертого покоління (сумарно не менше 5,5%) з комплексом допоміжних речовин, які забезпечують лужний показник рН і посилену мийну дію робочих розчинів. Характеризується відсутністю фіксуючої дії, можливістю виконати дезінфекцію медичних інструментів з необхідним антимікробним спектром при експозиції лише 10 хвилин без пошкодження конструктивних матеріалів.
-
Рідкий концентрований лужний миючий дезинфікуючий засіб з посиленою мийною дією для дезінфекції, передстерилізаційного очищення, щоденних і генеральних прибирань і санітарної обробки.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційна очищення
- 3 в 1 = дезінфекція + мийка + дезодорування
САНІМАКС – висококонцентрований засіб на основі композиції чотирьох ЧАС четвертого покоління (сумарно не менше 50,0 %) з нейтральним показником рН. Необхідний антимікробний спектр забезпечується при експозиції лише 10 хвилин без пошкодження конструктивних матеріалів.
-
Рідкий висококонцентрований нейтральний дезінфекційний засіб з помірним піноутворенням для дезінфекції, передстерилізаційного очищення, поточних і генеральних прибирань та мийки.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційна очищення
- Висока економічність
ДЕЗЕКОНОМ – композиційний дезінфекційний засіб виробництва ТОВ «Інтердез» за рецептурою компанії «Baltiachemi OU» (Естонія). Високоефективний економічний дезінфекційний засіб на основі композиції четвертинної амонієвої сполуки, третинного аміну і бігуаніду (15% сумарно) і допоміжних компонентів (неіоногенна ПАР, комплексонат, регулятор рН, барвник, ароматизатор, вода). Бактерицидна (у т.ч. проти збудників туберкульозу*, P.aeruginosa, S.aureus). *туберкулоцидна дія досліджена на тест-культурі Mycobacterium terrae, що відповідає вимогам ДСТУ EN 14348:2014), віруліцидна (проти оболонкових і безоболонкових вірусів, у т.ч. коронавірусів, збудників поліомієліту, гепатитів всіх типів, СНІД, грипу всіх типів, герпесу та ін.) і фунгіцидна (у т.ч. проти збудників кандидозів, дерматомікозів і аспергільозів) дія. Можливість дезінфекції при скорочені експозиції 5 хвилин і експрес-дезінфекції при експозиції 30 секунд (в т.ч. проти бактерій, вірусів гепатитів В і С, збудників кандидозів одночасно). Можливість багаторазового використання робочих розчинів. Відсутність фіксуючої дії, легко змивається, не залишає плям та патьоків, не пошкоджує об’єкти обробки.
-
Дезеконом (концентрат) – дезінфекційний засіб виробництва компанії Інтердез за рецептурою компанії Baltiachemi OU (Естонія). Високоефективний економічний дезінфекційний засіб на основі композиції четвертинної амонієвої сполуки, третинного аміну і бігуаніду.
- Ефективна дезінфекція, висока мийна дія
- Відмінна сумісність з матеріалами
- 3 в 1 = достирилізаційне очищення + генеральні прибирання + миття і дезодорування
- Безпечність, екологічність
Антимікробні властивості засобів досліджені відповідно до Official Methods of Analysis of AOAC International, стандартів EN та чинних в Україні методик і стандартів. Таким чином, режими застосування дезінфекційних засобів повністю відповідають міжнародним і вітчизняним стандартам!
Вказані засоби характеризуються відсутністю неприємних запахів і подразнюючої дії на слизові оболонки, безпечністю для персоналу, можливістю виконання дезінфекції методом протирання у присутності пацієнтів без обмежень до концентрації робочих розчинів.
Засоби упаковуються в полімерну тару, зокрема в двогорлові пляшки об’ємом 1 л із вбудованим дозатором (мірною ємністю), що забезпечує користувачу зручне й економне дозування концентратів при приготуванні робочих розчинів.
Також засоби постачаються в дозованих пакетах (саше), які теж забезпечують точне зручне дозування та економне використання засобів.