
Дезінфекція в пивобезалкогольній промисловості ᐉ дезінфекційна обробка пивоварних підприємств
Готові рішення санітарії на виробництві, миючі та дезінфікуючі засоби для підприємств пиво-безалкогольної промисловості.
У сучасних реаліях запорукою успішного виробництва і просування продуктів харчування і напоїв, в першу чергу, є їх висока якість і безпека для кінцевого споживача і, в другу чергу, смакові особливості. Безумовно, випуск високоякісної готової продукції залежить від багатьох факторів, наприклад, таких як, показники якості сировини, дотримання технології переробки, але без забезпечення і підтримки стабільного високого санітарно-гігієнічного стану виробництва, все це відходить на другий план.
Методи дезінфекції в пивобезалкогольній промисловості. Основні санітарно-гігієнічні вимоги
✅ При безграмотному проведенні санітарно-гігієнічних заходів на підприємствах з виробництва напоїв відбувається інтенсивне мікробне забруднення продукції, її швидке псування, що з високою ймовірністю може завдати шкоди здоров’ю людини і, як наслідок призведе до економічного збитку і втрати іміджу підприємства. Стабільний високий рівень санітарії може бути забезпечений лише за умови правильного вибору ефективних професійних миючих і дезінфікуючих засобів з урахуванням характеру і ступеня забруднень, типу обладнання та умов проведення процесу виробництва на кожному конкретному підприємстві.
У зв’язку з постійною необхідністю ретельного контролю пивобезалкогольного виробництва згідно протоколів НАСРР, в тому числі мікробіологічного, операції санітарної обробки (миття, очищення і дезінфекції) є невід’ємною частиною технологічного процесу на всіх етапах виробництва продукту, починаючи від приймання сировини до відвантаження готової продукції.
Інструкції з миття і дезінфекції повинні враховувати вимоги Державних санітарних норм і правил для підприємств, що виробляють солод, пиво та безалкогольні напої (ДСанПіН 4.4.4.-152-2008).
Санітарна обробка та мийка технологічного обладнання
✅ Миття та дезінфекція — взаємопов’язані процеси і окремо один від одного не забезпечують необхідний стабільний високий рівень санітарії. З використанням мийних засобів видаляють забруднення різної хімічної природи, а засоби для дезінфекції відповідають за знезараження технологічного обладнання та попередження мікробної контамінації напоїв.
Обов’язковою умовою ефективної дезінфекції є повне видалення органічних і неорганічних забруднень і залишків мийних засобів з оброблюваної поверхні. Миття і дезінфекцію технологічного обладнання здійснюють після закінчення технологічного етапу (циклу). Загальну дезінфекцію технологічного обладнання і трубопроводів слід проводити не рідше 1 разу на місяць. Час миття та дезінфекції технологічного обладнання повинен фіксуватись у відповідних журналах.
Критерії вибору дезінфікуючого засобу:
- широкий спектр антимікробної дії
- поєднання мийної і дезінфекційної дії; можливість використання теплих робочих розчинів (при цьому підвищується антимікробна і мийна дія)
- відсутність пошкоджуючої дії на матеріали об’єктів обробки
- коротка експозиція дезінфекції для економії часу на всю процедуру обробки
- легке змивання залишків засобу з оброблюваної поверхні й наявність доступних методів контролю якості змивання; стабільність засобу і його робочих розчинів при зберіганні
- зручність приготування робочих розчинів
- ступінь піноутворення
- різноманітність методів застосування робочих розчинів (протирання, зрошування, замочування, ручне миття, механізоване миття (в т.ч. в СІР)
- наявність доступних методів контролю вмісту активно діючих речовин в засобі і його робочих розчинах тощо.
✅ Зупинимося детальніше на найважливіших аспектах санітарної обробки на підприємствах з виробництва пиво-безалкогольної продукції. З наявного досвіду застосування різних дезінфектантів, варто відзначити, що найкращою активно діючою речовиною для дезінфекції технологічного обладнання є надоцтова кислота (НОК).
Її дія заснована на відщепленні від молекули кислоти атомарного кисню, який справляє дезінфікуючу дію. На сьогоднішній день надоцтова кислота – одна з найбільш безпечних і екологічно чистих діючих речовин дезінфікуючих засобів завдяки тому, що продукти ії розпаду являють собою звичайну воду, кисень і оцтову кислоту. Тому, в ряді випадків, ії можливо не змивати з оброблених поверхонь. За необхідності, речовина добре змивається, не пошкоджує різні матеріали (від нержавіючої сталі до пластмаси і гуми). Однак не слід застосовувати НУК на поверхнях з кольорових металів. Після застосування розчинів з надоцтовою кислотою, оброблювані поверхні не мають сторонніх запахів і не втрачають зовнішній вигляд.
CIP-миття обладнання в пивобезалкогольних підприємствах
✅ Наступний важливий елемент виробничого процесу пивобезалкогольних підприємств — CIP-миття обладнання. Це метод очищення і дезінфекції внутрішніх поверхонь трубопроводів, ємностей, фільтрів і пов’язаної з ними арматури та інших елементів технологічного обладнання, без розбирання з використанням безпінних або слабо пінних препаратів. Переваги CIP-мийки важко переоцінити, мийка устаткування відбувається в рази, а то і в десятки разів швидше, вона набагато менш трудомістка, дозволяє досягти високих результатів, і найголовніше, гарантує ефективність процесу та впевненість у безпеці продукції, що виробляється.
На сьогоднішній день в асортименті продукції, яку пропонує компанія Інтердез, представлені миючі та дезінфікуючі засоби різної препаративної форми: як тверди (таблетки, гранули), так і рідкі препарати (концентрати і готові до використання). Завдяки наявності власної хімічної лабораторії і висококваліфікованих фахівців, компанія постійно проводить скрупульозну роботу над розробками унікальних препаратів і технологій для вирішення завдань будь-якої складності для забезпечення високого рівня санітарії на підприємствах харчової промисловості.
Дезінфікуючі препарати для пивобезалкогольних підприємств
✅ СТЕРІОКС (виробництво BALTIACHEMI OU, Естонія) — рідкий концентрований безпінний засіб на основі надоцтової кислоти (12,0-15,0% протягом терміну придатності 1 рік) для дезінфекції (в т.ч. СІР-миття) технологічного обладнання, комунікацій, апаратури, теплообмінників, тари тощо. Має виключно широкий спектр антимікробної дії, включаючи дуже стійкі до дії дезінфекційних засобів дріжджові і плісняві гриби. Використовується для дезінфекції зворотної тари (в т.ч. полікарбонатних бутлів) на етапі їх кінцевого ополіскування. Не потребує змивання. У таб.3 інструкції із застосування засобу на промислових підприємствах прописані режими дезінфекції та санітарної обробки на підприємствах з виробництва безалкогольних напоїв, пива, вина, фасованої води та ін.
-
Високоефективний рідкий концентрований безпінний дезінфекційний засіб для дезінфекції та миття.
- Ефективна дезінфекція
- Екологічність
✅ ПИМОЛ (виробництво Інтердез, Україна) — концентрований кислотний засіб на основі соляної кислоти, призначений для чищення, миття та видалення неорганічних і органічних забруднень, таких як накип, солі жорсткості води, іржа, а також пивний, винний камінь та ін. Містить мийний компоненти. Водні робочі розчини засобу мають очищаючу й миючий дію, помірне піноутворення.
-
Концентрований кислотний чистячий засіб для миття і видалення забруднень неорганічної і органічної природи, таких як накип, солі жорсткості води, іржа, а також пивний, молочний, винний, сечовий камінь та інших.
✅ САНІТАБ (виробництво Інтердез, Україна) — дезінфекційний засіб у вигляді швидкорозчинних таблеток на основі натрієвої солі дихлорізоціанурової кислоти (не менше 1,5 г в кожній таблетці). Засіб універсальний за призначенням, може бути використаний для економної дезінфекції широкого переліку об’єктів (в т.ч. для дезінфекції джерел та систем водопостачання).
-
Ефективний зручний в застосуванні універсальний і економічний деззасіб в формі швидкорозчинних таблеток для дезінфекції, передстерилізаційного очищення, миття, поточного і генерального прибирання.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційне очищення
- Універсальність в застосуванні
✅ САНІМАКС (виробництво Інтердез, Україна) — висококонцентрований дезінфекційний засіб на основі композиції 4-х четвертинних амонієвих сполук (не менше 50%). Поєднує дезінфікуючу, мийну (нейтральний рН) і дезодоруючу дію. Призначений для миття і дезінфекції великих площ приміщень, технологічного інвентарю а також заповнення санітарних барєрів.
-
Рідкий висококонцентрований нейтральний дезінфекційний засіб з помірним піноутворенням для дезінфекції, передстерилізаційного очищення, поточних і генеральних прибирань та мийки.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційна очищення
- Висока економічність
✅ Для гігієнічної дезінфекції рук працівників рекомендуються швидкодіючі засоби на основі спиртів НЕОПРІМ, НЕОСТЕРИЛ (блакитний або безбарвний) — час обробки рук 30 секунд, а також засіб для миття (видалення забруднень) і одночасної гігієнічної дезінфекції рук НЕОСТЕРИЛ М — час обробки також 30 секунд.
-
Неопрім (Baltiachemi Neoprime) – універсальний готовий до застосування рідкий дезінфекційний засіб на основі композиції етилового та ізопропілового спиртів без барвників і ароматизаторів для антисептичної обробки шкіри рук і тіла та швидкої дезінфекції твердих поверхонь; просочені засобом готові до застосування серветки для очищення і дезінфекції рук і поверхонь.
- Ефективна антисептика
- Швидка дезінфекція
- Безпека для користувачів
- Економічність
-
Готовий до використання високоякісний безпечний антисептичний засіб на основі 4-х активно діючих речовин. Неостерил (блакитний) – дезінфекційний засіб виробництва компаніх Інтердез за рецептурою компанії Baltiachemi OU (Естонія).
- Гігієнічна і хірургічна дезінфекція шкіри рук
- Антисептична обробка шкіри ін’єкційного поля
- Антисептична обробка шкіри стоп з метою профілактики грибкових захворювань
- Ефективна антисептична обробка
- Безпека
-
Методичні вказівки щодо застосування засобу НЕОСТЕРІЛ М (Neosteryl М) для антимікробної мийки рук і тіла
- Очищення і гігієнічна обробка за один етап
- Догляд за шкірою рук
На завершення, хотілося б ще раз акцентувати увагу на тому, що санітарія й гігієна на підприємствах пивоварної промисловості — найважливіші складові виробничого процесу, на якому категорично не рекомендується економити, так як санітарія вашого підприємства, це запорука високої якості продукту, що випускається, позитивного іміджу і лояльності споживачів, зростання прибутку.
Всі запропоновані дезінфекційні засоби мають державну реєстрацію в Україні і необхідні дозвільні і нормативно-методичні документи.