
Дезінфекція манікюрних інструментів: професійний підхід
Санітарно-гігієнічні та дезінфекційно-стерилізаційні заходи в манікюрних і педикюрних кабінетах (салонах) проводяться з метою профілактики грибкових інфекцій, гнійно-септичних захворювань та інфекцій, що передаються через кров (в т.ч. СНІД, парентеральні гепатити В, С та ін.) як у клієнтів, так і у персоналу.
Етапи обеззараження манікюрних інструментів
Повний цикл обробки манікюрних інструментів складається з декількох етапів:
Дезінфекцію
Предстерилизаційне очищення (ПСО)
Стерилізацію
Важливо! Для виконання маніпуляцій, пов’язаних з навмисним або можливим випадковим пошкодженням шкіри або слизових, необхідно використовувати тільки стерильні інструменти!
Дезінфекція
На першому етапі інструменти очищають серветкою від механічних забруднень у вигляді залишків шкіри, крему або масла, після чого піддають дезінфекції в режимі, що забезпечує загибель дріжджоподібних грибів (С.albicans), дерматофітів, бактерій, вірусів парентеральних гепатитів В і С та ВІЛ. Найбільш ефективно виконувати дезінфекцію методом занурення інструментів у заздалегідь приготовлений розчин дезінфекційного засобу. Використання методу зрошення або протирання серветкою, змоченою розчином дезінфекційного засобу, не гарантує повноту контакту дезінфектанта з усією поверхнею інструменту.
Для дезінфекції використовують тільки призначені для цього дезінфекційний засоби, що володіють необхідним спектром антимікробної активності і відповідними режимами застосування, зазначеними в офіційних методичних вказівках (інструкціях) щодо застосування засобу, з урахуванням сумісності засобів з матеріалами об’єктів обробки.
Рекомендації:
Використовуйте лише дозволені для застосування в Україні дезінфекційні засоби.
Перед приготуванням робочого розчину дезінфектанту уважно вивчіть методичні вказівки (інструкцію) щодо застосування засобу.
нурюйте інструменти в розібраному вигляді. За наявності замкових частин або рухомих сполук після занурення в розчин зробіть кілька робочих рухів для кращого проникнення розчину.
Шар робочого розчину над інструментами повинен складати не менше 1 сантиметра.
Суворо дотримуйтесь часу дезінфекційної витримки (експозицію): при скороченні часу дезінфекції обробка буде неефективною, значное перевищення часу обробки може призвести до пошкодження матеріалів оброблюваних виробів.
Передстерилізаційне очищення (ПСО)
ПСО інструментів можна здійснювати як самостійний процес, так і сумісно з дезінфекцією.
Якщо ПСО виконується окремо, після дезінфекції інструменти ретельно промивають від залишків розчину деззасоби і просушують в умовах, які виключають їх повторну контамінацію. Потім інструменти занурюють в розчин миючого засобу на регламентований час, після чого миють із застосуванням ватно-марлевих тампонів або йоржів, споліскують водою до повного видалення залишків миючого засобу і висушують.
Можливо поєднання дезінфекції та ПСО інструментів в одному процесі в тих випадках, коли засіб, який застосовується володіє і необхідними миючими і дезінфікуючими властивостями.
Обробка може здійснюватися як ручним способом (із застосуванням йоржів або ватно-марлевих тампонів) так і в ультразвукових миючих апаратах.
Важливо! Ультразвукові апарати використовуються саме для очищення, а не для дезінфекції.
Рекомендації:
Використовуйте тільки дозволені для застосування в Україні дезінфекційні засоби для ПСО.
Використання ультразвукових ванн дозволяє істотно підвищити якість очищення, скоротити час очищення, зробити процес більш безпечним для персоналу.
Уникайте контакту дезінфекційного засобу зі шкірою рук, завжди використовуйте захисні рукавички.
Рекомендовані препарати для дезінфекції манікюрних інструментів
«САНІКОН»
Рідкий концентрований дезінфекційний засіб з посиленою мийною дією виробництва української компанії «Інтердез».
Призначення:
дезінфекція
передстерилізаційне очищення
дезінфекція + мийка + дезодорування
Переваги:
широкий спектр антимікробної дії: бактерицидна, віруліцидна, фунгіцидна (включаючи цвілеві гриби A.niger) і спороцидна
коротка експозиція (всього 10 хв, в т.ч. проти бактерій, вірусів гепатитів В, С і СНІД та грибів роду Candida)
ефективність при високому білковому навантаженні
відсутність фіксуючого дії, корозійной й іншої пошкіджуючої дії
економічність
можливість багаторазового використання робочих розчинів протягом 30 днів
безпечність: не містить альдегіди, фосфати, активний хлор, окислювачі та інші агресивні і леткі речовини
-
Рідкий концентрований лужний миючий дезинфікуючий засіб з посиленою мийною дією для дезінфекції, передстерилізаційного очищення, щоденних і генеральних прибирань і санітарної обробки.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційна очищення
- 3 в 1 = дезінфекція + мийка + дезодорування
«ДЕЗЕКОН ОМ»
Високоекономічний концентрований препарат на основі композиції четвертинних амонієвих солей, амінів і бігуанідів виробництва компанії «Baltiachemi OU» (Естонія).
Призначення:
дезінфекція + мийка + дезодорування
видка дезінфекція (від 5 хвилин)
дезінфекція + ПСО
Переваги:
широкий спектр антимікробної дії: бактерицидна, туберкулоцидна, віруліцидна, фунгіцидна
безпечний для користувачів і навколишнього середовища
відсутність фіксуючого дії і шкідливої дії на матеріали оброблюваних виробів
економічність
різноманітність можливих методів застосування (протирання, зрошення, занурення та ін.)
можливість багаторазового використання (термін придатності робочих розчинів – 14 днів)
-
Високоекономічний лужний низькопінний концентрований дезінфекційний засіб на основі композиції четвертинних амонієвих солей, амінів і бігуанідів для дезінфекції, комплексної мийки, дезодорування.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційне очищення
- 3 в 1 = дезінфекція + мийка + дезодорування
- Економічність
«ДЕЗЕФЕКТ»
Універсальний безпечний концентрований засіб для дезінфекції з підвищеними миючою і дезодоруючою діями на основі комплексу двох ЧАС і синергічно діючих активізуючих компонентів.
Призначення:
дезінфекція + мийка + дезодорування
дезінфекція високого рівня
дезінфекція + ПСО
Переваги:
широкий спектр антимікробної дії
ефективність при наявності органічних забруднень
можливість багаторазового використання робочих розчинів
відсутність фіксуючої дії
безпечність: засіб не містить токсичних, летких і екологічно неблагополучних компонентів
пролонгована антимікробна дія
-
Дезефект – ефективний і безпечний рідкий концентрований дезінфекційний засіб з мийною і дозодоруючою дією для дезінфекції, передстерилізаційного очищення (в т. ч. поєднаного з дезінфекцією) і санітарної обробки.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційна очищення
- 3 в 1 = дезінфекція + мийка + дезодорування
Стерилізація
Після дезінфекції і ПСО промиті і висушені інструменти направляють на стерилізацію.
Найбільш ефективними, раціональними, науково обгрунтованими методами стерилізації виробів з термостійких матеріалів є стерилізація водяною насиченою парою при підвищеному тиску в паровому стерилізаторі (автоклаві) і стерилізація сухим повітрям в повітряному стерилізаторі (в так званій «сухожаровій шафі»). Завдяки широкому переліку загальновизнаних незаперечних переваг ці методи стали найбільш поширеними і доступними.
Перевагами стерилізації в парових і повітряних стерилізаторах є:
науково обґрунтована і доведена ефективність проти всіх форм мікроорганізмів на всіх стадіях їх розвитку (включаючи найбільш стійкі спори)
можливість валідації обладнання (документально оформленого підтвердження здатності обладнання відтворювати ефективний цикл стерилізації) після установки або ремонту стерилізатора
широкий перелік способів контролю параметрів процесу стерилізації (температури, тиску і насиченості пара, часу стерилізації) з використанням інструментальних (годинники, термометри, манометри), фізичних методів і термо-хімічних індикаторів
можливість документування та ретроспективного підтвердження ефективності проведеного циклу стерилізації
можливість стерилізації інструментів в спеціальній упаковці (в т.ч. з нанесеними на поверхню термо-хімічними індикаторами), яка в подальшому захищає інструменти від повторної контамінації.
Правильно виконана стерилізація забезпечує максимальний рівень інфекційної безпеки для клієнта і майстра.
Важливо! Помилково використовувати гласперленові стерилізатори для стерилізації манікюрних інструментів, оскільки розміри інструментів значно перевищують розміри ємності з нагрітими скляними кульками. У таких пристроях стерилізують тільки ті вироби, які можливо повністю занурити в середовище нагрітих кульок!
Рекомендації:
Стерилізуйте інструментарій в сухому вигляді – волога на інструментах сприяє їх корозії.
Виймайте інструменти з стерилізатора тільки після їх повного охолодження, використовуйте для цього стерильний пінцет-захват (при стерилізації в повітряному стерилізаторі).
Повітряний стерилізатор не можна використовуватися, як шафа для зберігання простерилізованих інструментів.
Важливо! Стерилізація розчинами хімічних засобів допускається тільки для стерилізації тих виробів, які виготовлені з матеріалів, чутливих до високої температури (так звані термолабільні матеріали), для яких використання термічного методу стерилізації може привести до їх пошкодження, порушення працездатності і унеможливлює використання інших методів стерилізації (наприклад , вироби з пластмас).
Переважну більшість манікюрних і педикюрних інструментів можливо стерилізувати термічними методами (в автоклавах або повітряних стерилізаторах).
Термолабільні вироби повністю занурюють в стерилізуючий розчин, витримують експозицію згідно з методичними вказівками (інструкцією) щодо застосування конкретного стерилянта, після чого промивають у асептичних умовах стерильною водою. При стерилізації необхідно забезпечити повний доступ стерилізуючого розчину до всіх поверхонь і замкових частин інструменту. Важливо забезпечити, щоб розчин стерилянти повністю покривав інструменти, а ємність була щільно закрита.
Які дезінфекційні засоби підходять для проведення хімічної стерилізації?
Світова практика свідчить про тенденцію до пріоритетного використання хімічних стерилянтів на основі окислювачів, які мають значно кращі показники безпеки для користувача і характеризуються відсутністю фіксуючої дії у порівнянні з препаратами на основі альдегідів.
«СОЛІОКС»
Сучасний високоефективний засіб у вигляді дрібних гранул виробництва компанії «Baltiachemi OU» (Естонія). Діюча речовина в розчині засобу – надоцтова кислота (окислювач).
Призначення:
дезінфекція
«холодна» стерилізація
дезінфекція високого рівня
дезінфекція + ПСО
Переваги:
широкий спектр антимікробної дії, включаючи спорові форми мікроорганізмів
завдяки наявності у складі антикорозійних добавок – не пошкоджує об’єкти обробки
швидка стерилізація – 10-15 хвилин (в залежності від концентрації розчину)
не фіксує органічні забруднення
біологічно розкладається
можливість багаторазового використання робочих розчинів
не містить альдегідів та інших токсичних речовин
-
Дезінфекційний засіб високого рівня для дезінфекції, «холодної» стерилізації, дезінфекції високого рівня та передстерилізаційного очищення, поєднаної з дезінфекцією.
- Дезінфекція високого рівня
- «Холодна» стерилізація
- Передстерилізаційне очищення
- Економічність
«СТЕРИСИЛ»
Готовий до застосування високоефективний рідкий засіб на основі перекису водню і над оцтової кислоти (окислювачі) виробництва компанії «Baltiachemi OU» (Естонія).
Призначення:
«холодна» стерилізація
дезінфекція високого рівня (ДВУ)
швидка дезінфекція чутливих до спиртів поверхонь
Переваги:
широкий спектр антимікробної дії, включаючи спорові форми мікроорганізмів
швидка стерилізація – 60 хвилин; ДВУ – 30 хвилин
швидка дезінфекція чутливих до спиртів поверхонь при експозиції 30 секунд
не пошкоджує об’єкти обробки
можливість багаторазового використання робочих розчинів
не потребує попереднього використання активаторів
легко змивається
-
«Стерисил» – готовий до застосування дезінфекційний засіб високого рівня для «холодної» стерилізації, дезінфекції високого рівня та дезінфекції виробів медичного призначення та швидкої дезінфекції поверхонь.
- «Холодна» стерилізація
- Дезінфекція високого рівня
- Швидка дезінфекція чутливих до спиртів поверхонь
- Готовність до застосування без розведення водою і без активації
- Ефективність без помилок
Зберігання інструментів
Для того, аби підданий стерилізації інструмент залишався стерильним, його необхідно зберігати в упаковці, в якій його стерилізували або в спеціальній УФ-камері з бактерицидними лампами, якщо стерилізація виконувалася без упаковки. Основна функція УФ-камери – не допустити повторну контамінацію (забруднення) вже простерилізованих виробів різними мікроорганізмами.
Важливо! УФ-камера не стерилізує інструменти, а лише підтримує їх стерильність.
Простерилізовані хімічним методом інструменти використовують після закінчення обробки. Можливо їх зберігання протягом 3-х днів, за умови їх зберігання в стерилізаційній коробці, яка застелена стерильним простирадлом або зберігання в УФ-камері (терміни і умови зберігання визначаються згідно з інструкцією по експлуатації УФ-камери).
Рекомендації:
Ніколи не залишайте ввімкнену УФ-камеру у відкритому вигляді.
Інструменти в камері розкладають відповідно до інструкції по експлуатації таким чином, щоб забезпечити максимальний доступ УФ-променів до інструментів.
Щоб помістити інструментарій в бокс або вийняти з нього використовують стерильні щипці або пінцет.
На завершення
Ефективні дезинфекційно-стерилізаційні заходи – це цілісна система, спрямована на захист майстра і клієнта від зараження небезпечними інфекціями. Крім робочих інструментів, в інтервалі між клієнтами, дезінфекції необхідно піддавати робочі поверхні (наприклад, манікюрний столик), а також інші об’єкти, які використовуються при проведенні процедур (наприклад, ванночка, підкладна подушка, підлокітники крісла та ін.). Для такої дезінфекції рекомендується використовувати дезінфекційні засоби, що володіють короткою експозицією дезінфекції, необхідним спектром антимікробної активності, що не мають стійкого неприємного подразливого запаху.
Рекомендуємо звернути увагу на засоби «Неостерил» (готова до застосування рідина, тригер і серветки), «Стерисил» (готова до застосування рідина і серветки) і «Дезекон ОМ» (рідкий концентрат).
Також не слід забувати про дезінфекцію рук майстра. Відомо, що 80% всіх інфекцій передається саме через руки, тому використання антисептика буде завжди актуальним! Для ефективної і лагідної до рук обробки рекомендуємо засіб на основі композиції спиртів «Неостеріл» виробництва компанії «Baltiachemi OU».