
Дезінфекція в профілактиці мікозів стоп
Актуальною дерматологічної проблемою, яка потребує комплексного вирішення є мікоз стоп людини. Раніше грибкові захворювання стоп були настільки поширені, що лише деякі могли уникнути зараження.
На щастя, з 60-70 років XX століття стали доступні лікарські препарати, які дійсно виліковували пацієнтів, а не просто приносили полегшення. Однак до сих пір мікоз стоп залишається найпоширенішим грибковим захворюванням шкіри – в ряді країн він вражає до 50% населення.
Найчастіше мікози стоп виявляються у дорослих, але в останні роки це захворювання почало поширюватися серед підлітків і навіть дітей.
Всюдисущий грибок
Мікози – захворювання, викликане грибковим ураженням шкіри. Шкіра ступень переважно уражається Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, рідше – Epidermophyton floccosum. Найчастіше інфікування відбувається через забруднену грибками взуття, килимки, рушники, а також через контактні поверхні бань, душових, спортзалів, саун. Спори або міцелій цвілевих грибів, потрапивши на ступні, найкраще адаптуються на ділянках з мікротравмами, потертостями. Сприятливим фактором для інфекційного процесу є гіпергідроз, попрілість, тісне взуття, недостатній гігієнічний догляд за ступнями.
Симптоматика
Захворювання тривалий час може протікати безсимптомно або проявлятися незначними симптомами у вигляді слабкого лущення, мацерації епідермісу, появою легкого свербіння. Такий стан може тривати багато місяців, не викликаючи значних проблем, внаслідок чого хворий часто робить висновок, що дану хворобу можна не лікувати. Однак ця думка є помилковим, тому що інфекція поширюється на нігті і гладку шкіру. Поява захворювання на руках пояснюється тим, що руки є «воротами» для інфікування організму, а також дією циркулюючих в кров’яному руслі спор грибів. З іншого боку, при розчісуванні підошов мікроорганізми виявляються під нігтями пальців рук звідки можуть бути перенесені на інші частини тіла, в тому числі і на шкіру голови.
Під впливом різних факторів може наступати загострення мікозів, що виявляється почервонінням, утворенням тріщин і появою больового синдрому.
Найчастіше загострення спостерігаються в теплий період року. Це пояснюється тим, що при високій температурі виділяється більше вологи, а надмірна вологість стоп створює сприятливі умови для розвитку грибків.
Внаслідок хронічної алергізації організму грибковими антигенами мікозу стоп можуть стати причиною виникнення алергічного дерматиту і навіть екземи. При виявленні цих станів лікар призначає складне лікування: крім зовнішнє терапії, може знадобитися прийом системних протигрибкових препаратів при виражених алергічних реакціях і кортикостероїдів. Однак тривале лікування часто не дає повного одужання від цієї хвороби – через деякий час вона повертається і навіть може проявитися у членів сім’ї хворого.
Гігієна взуття та грибок
Існує думка, що вилікувати мікози стоп без підтримки гігієни взуття на високому рівні неможливо. Взуття сприяє збереженню тепла і потовиділенню, а шкіра з якої виготовлено взуття, є сприятливим середовищем для цвілевих грибів, наведені вище фактори створюють оптимальні умови для розвитку грибів і інфікування ступень людини.
Нами були проведені мікробіологічні аналізи з взуття хворого. При дослідженні були ідентифіковані три види цвілевих грибів: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Aspergillus niger. Це означає, що навіть після успішного лікування хворий через короткий проміжок часу майже в 100% випадків інфікується знову.
Як ми вже згадували на початку статті, Trichophyton rubrum і Trichophyton mentagrophytes викликають мікози стоп, а spergillus niger є відомим деструктором шкіряного взуття. Крім цього, Aspergillus niger в результаті свого деструктивного дії виробляє ферменти і органічні кислоти, які також посилюють інфекційний процес.
Протигрибкова обробка взуття
Таким чином, лікування і профілактика мікозів стоп неможливі без проведення протигрибкової обробки (дезінфекції) взуття. Прийнято вважати, що довге лікування мікозів стоп обумовлено тим, що контамінована грибками взуття є джерелом повторного інфікування хворих. Тому, крім лікування грибкового ураження шкіри людини, потрібно обов’язково проводити періодичну обробку взуття з метою знищення цвілевих грибів, що знаходяться всередині взуття. Також дезінфекцію взуття необхідно проводити людям, що страждають грибковими інфекціями або гіпергідрозом стоп.
В даний час в Україні антимікробну обробку взуття виконують за допомогою формаліну (34-40% водний розчин формальдегіду) і розчину оцтової кислоти протягом 48 годин. Однак ці способи обробки мають істотний недолік – високу токсичність.
Так, формалін – загальнотоксична речовина, занесене до переліку канцерогенних речовин ГН 1.1.725-98. Формалін негативно впливає на репродуктивні органи, дихальні шляхи, очі, шкіру, центральну нервову систему, володіє алергенними, мутагенними властивостями. Дуже небезпечний формалін при попаданні на шкіру, слизові оболонки і в дихальну систему. Клас безпеки речовини – 2.
Вдихання парів оцтової кислоти викликає типовий подразнюючий ефект слизової оболонки носоглотки і бронхіального дерева, в рідкісних випадках викликає бронхопневмонию. Також оцтова кислота подразнює шкіру, викликаючи хімічні опіки. Крім токсичної дії оцтової кислоти на людину, вона і її водні розчини надають руйнівну дію на шкіру взуття за рахунок низького значення pH.
Так що, як бачимо, сучасного, ефективного, безпечного для людини засоби, не діючого негативно на взуття, на даний момент на українському ринку немає.
Нами було досліджено ряд антисептичних та дезінфекційних засобів для фунгіцидної обробки шкіряного взуття різного виробництва – як вітчизняного, так і зарубіжного. Серед них були виділені за своєю ефективністю, безпеки і позитивному впливу на шкіряне взуття засоби, що містять: спирт етиловий, спирт ізопропіловий, інші компоненти, які підсилюють і пролонгують антимікробну дію. Крім того, в даних засобах повинна бути аромат для усунення неприємного запаху і компоненти, які доглядають за шкірою взуття.
Синтетичне взуття – додатковий фактор ризику
Ще одна причина, яка сприяє виникненню мікозів стоп, – взуття з синтетичних матеріалів, популярна серед молоді (кеди, кросівки і т. П.), а також серед людей з невисоким рівнем достатку.
Ступня, на яку надіта взуття з синтетичних матеріалів, не дихає. Внаслідок цього виробляється велика кількість поту, який не може випаровуватися і вбирається в взуття. В результаті створюється сприятливе середовище для розвитку і розмноження цвілевих грибів і, як результат, виникнення мікозів стоп.
Дезінфекція як метод профілактики мікозів стоп
Мікробіологічний аналіз шкарпеток пацієнта з мікозів стоп підтверджують наявність цвілевих грибів Trichophyton rubrum. Це означає, що джерелом повторної інфекції може служити не тільки взуття хворого, але і шкарпетки.
Як відомо, прання шкарпеток за допомогою побутових миючих засобів при невисокій температурі не знезаражує грибкову мікрофлору. Виходом з цієї ситуації може бути використання при пранні дезінфікуючих засобів.
У багатьох людей виникає природне запитання: а чи не будуть дезінфікуючі засоби більш шкідливими для організму, ніж патогенні гриби? Відповідь – ні. Не всі дезінфікуючі засоби токсичні. Так, наприклад, дезінфектанти на основі четвертинних амонієвих солей не роблять токсичної дії на людину, володіють сильними фунгіцидними (знезаражують гриби) і бактерицидними (знезаражують бактерії) властивостями. Крім того, дані речовини мають сильну миючим ефектом, що дає можливість використовувати їх замість класичних засобів для прання.
Також хворим мікозів стоп і особам з гіпергідрозом рекомендується надягати шкарпетки з фунгіцидною дією, які використовуються для профілактики грибкових уражень стоп. В основному до складу шкарпеток з фунгіцидними властивостями входить срібна нитка. Як відомо, срібло здавна використовували для лікування бактеріальних і грибкових інфекцій. Це пояснюється тим, що іони срібла володіють сильними бактерицидними і фунгіцидними властивостями, при цьому срібло безпечно для людини. Шкарпетки, які в своєму складі мають срібло, можуть служити не тільки для профілактики мікозних захворювань, але і для запобігання утворенню неприємного запаху стоп, оскільки він з’являється при розмноженні мікроорганізмів.
Крім цього, з метою профілактики мікозів стоп потрібно обов’язково ретельно проводити дезінфекцію ванн, душових кабін, інших поверхонь, з якими буде контактувати незахищена ступня.
В якості дезінфектантів рекомендується використовувати засоби, які відповідають таким критеріям:
- володіють сильними фунгіцидними властивостями
- не викликають корозії металу
- безпечні для людини
- мають миючу здатність
Під час відвідування саун і басейнів необхідно користуватися гумовими тапочками. А після відвідування лазень, саун, душових, басейнів, пляжів слід обробляти шкіру між пальцевих складок і підошви 1-2% розчином йоду або протигрибковими засобами.
Для профілактики мікозів слід звернути увагу на активне виявлення і лікування хворих мікозом стоп. Ці заходи найбільш раціонально проводити в великих і організованих колективах (спортсмени, військовослужбовці і т. д.). Систематичного огляду повинні підлягати працівники лазень, саун, басейнів, пралень. А тих, у кого була виявлена грибкова інфекція, необхідно ставити на облік і активно лікувати.
Також слід приділити особливу увагу зменшенню потовиділення шляхом підбору зручного взуття і шкарпеток з натуральних матеріалів, а також проведення щоденних гігієнічних заходів.