
Етапи обробки виробів медичного призначення ᐉ Критичні, полукритичні, некритичні вироби
Сьогодні мова піде про найважливішому початковому питанні підготовки медичних виробів до повторного використання – це визначення необхідного ступеня знезараження кожного виробу.
Критичні, полукритичні, некритичні вироби медичного призначення
Всі використовувані медичні вироби, обладнання, предмети догляду та інші вироби в залежності від ступеня ризику інфікування пацієнтів при їх використанні, поділяють на три категорії:
✅ “Критичні вироби” і предмети догляду – це вироби, які проникають в стерильні тканини або судини крізь шкіру або слизові, контактують з поверхнею рани, а також шкірою та слизовими оболонками і можуть викликати їх пошкодження або предмети, які контактують із стерильними виробами (наприклад , хірургічний інструментарій і лоток для цього інструментарію).
Такі вироби перед застосуванням повинні бути стерильними і підлягають знезараженню, що включає три послідовні процеси: дезінфекцію, ПСО і стерилізацію.
✅ “Полукритичні вироби” і предмети догляду – це предмети, що контактують з неушкодженою слизової або патологічно зміненої шкірою (наприклад, ендоскоп для порожнинних діагностичних досліджень, шпатель для огляду зіву і ін.).
Такі вироби повинні бути стерильними або пройшли обробку в режимі дезінфекції високого рівня (ДВУ).
✅ “Некритичні вироби” і предмети догляду – це предмети, які контактують з неушкодженою шкірою (наприклад, підкладнесудно, манжети апаратів для вимірювання артеріального тиску, спинки ліжок, тумбочки, милиці, білизна, посуд, деякі види лікарняному меблів, операційний стіл, гінекологічне крісло і ін.).
Такі вироби підлягають рутинної поточної дезінфекції.
❗ Ця класифікація згадується в Методичних рекомендаціях “Епідеміологічний нагляд за інфекціями області хірургічного втручання та їх профілактика” затверджених наказом МОЗ України від 04.04.2008 р № 181.
❗ Таким чином, найбільш жорсткі вимоги пред’являються до обробки «критичних» виробів, які повинні бути стерильними. Слід одразу зазначити, що вироби, які належать до категорії «критичних», використовуються не тільки в медицині, але і близьких суміжних галузях: косметології та індустрії краси, подології, манікюрною і педикюру практиці.
❗ В Україні підготовка медичних виробів до повторного використання регулюється Державними санітарними нормами і правилами «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення і стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я» затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України №552 від 11 серпня 2014 року і вступили в силу з 1 вересня 2016 року.
Надалі для зручності цей нормативний документ будемо називати «ПРАВИЛА». Відповідно до ПРАВИЛАМИ ВСЕ МЕДИЧНІ ВИРОБИ відразу після їх використання за призначенням вважаються інфікованими і підлягають дезінфекції.