
Гігієна рук ᐉ дезінфекція та антисептика в стоматології
Найважливішим «інструментом» лікаря-стоматолога є руки. В той же час, руки медичного персоналу – найважливіший фактор ризику передачі збудників внутришньолікарніних інфекцій (ВЛІ), з яким пов’язують від 50% до 70% всіх випадків ВЛІ. Тому велике значення мають миття і дезінфекція рук, догляд за руками, а також використання рукавичок. Належна обробка рук є запорукою безпеки медичного персоналу і пацієнтів!
Гігієнічна обробка рук в стоматології
Медичний персонал закладів стоматологічного профілю повинен в повному обсязі виконувати всі положення Методичних рекомендацій «Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу», затверджених МОЗ України наказом від 21.09.2010 №798.
✅ Спілкуючись з лікарями-стоматологами, доводилось стикатись з відмовою використовувати засоби для дезінфекції рук і чути хибну думку про те, що при застосуванні медичних рукавичок немає потреби здійснювати дезінфекцію рук. Це помилкова і вкрай небезпечна думка!
✅ Мікрофлора шкіри рук представлена постійними (резидентними) і тимчасовими (транзиторними) мікроорганізмами. Резидентні мікроорганізми живуть і розмножуються на шкірі і специфічні для кожної людини. Близько 80-90% резидентних мікроорганізмів знаходяться в поверхневих шарах шкіри і 10-20% – в глибоких шарах шкіри (в протоках сальних і потових залоз і волосяних фолікулах). Резидентна мікрофлора представлена переважно коагулазонегативними стафілококами (перш за все Staphylococcus epidermidis) і діфтероідами (Corinebacterium spp.). Грамнегативні бактерії (не рахуючи представників роду Acinetobacter) рідко бувають резидентними, однак деякі представники сімейства Enterobacteriaceae, перш за все клебсієлли і ентеробактерії, можуть виживати на шкірі протягом декількох днів і навіть розмножуватися, в таких випадках їх називають «тимчасово резидентними».
✅ Найбільше епідеміологічне значення має транзиторная мікрофлора, набути медичним персоналом в процесі роботи в результаті контакту з інфікованими (колонізованими) пацієнтами або контамінованими об’єктами навколишнього середовища. Транзиторна мікрофлора може бути представлена набагато небезпечнішими в епідеміологічному відношенні мікроорганізмами, в тому числі госпітальними штамами збудників (Esherihia spp., Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Acinetobacter spp., Salmonella spp. та іншими грамнегативними бактеріями, а також S.aureus, С. albicans, ротавірусами та ін.).
✅ Мікробна спільнота на руках кожної людини настільки специфічна, що за мікробним профілем долонь можливо з точністю до 90% визначити господаря комп’ютерної миші. Зробити руки людини стерильними неможливо!
Властивості сучасних дезінфектантів для рук
✅ При використанні медичних рукавичок, в наслідок фізіологічних процесів у шкірі, під рукавичками виникають парникові умови, утворюється так званий «рукавичковий сік», що сприяє швидкому зростанню чисельності мікроорганізмів і, як наслідок, змінюється співвідношення окремих видів мікроорганізмів, показник рН шкіри, ії водно-жировий баланс та інші показники. Наслідком цього може стати пошкодження шкіри!
✅ Крім того, при перфорації рукавички велика кількість мікроорганізмів може потрапити в операційну рану або інше місце лікувальних маніпуляцій і спричинити негативні наслідки (наприклад, гнійно-септичне ускладнення). Саме тому, однією з вимог до дезінфекційних засобів для обробки рук хірургів є наявність реманентної (залишкової або пролонгованої) антимікробної дії під рукавичками не менше трьох годин. Така властивість дезінфекційних засобів для дезінфекції рук хірургів досягається введенням до складу засобу спеціальних антимікробних компонентів (пролонгаторів), які залишаються на шкірі рук після випаровування швидкодіючих летких компонентів (спиртів) і пригнічують розмноження резидентної мікрофлори під рукавичками.
✅ Також у склад сучасних дезінфектантів для рук вводять спеціальні високоефективні косметичні компоненти для догляду за шкірою (зокрема, Д-пантенол і гліцерин). Використання засобів для дезінфекції шкіри рук на основі спиртів в усьому світі визнано пріоритетним у порівнянні з антимікробним миттям рук чи використанням засобів на водній основі.
Програма інфекційного контролю в медичному закладі повинна містити чіткі показання і алгоритми обробки рук медперсоналу, виходячи з особливостей лікувально-діагностичного процесу.