
Хімічна дезінфекція медичних інструментів ᐉ дезінфікуючі засоби
Хімічна дезінфекція медичних інструментів виконується з використанням дезінфікуючих засобів, дозволених до використання в Україні, що пройшли процедуру державної реєстрації та внесені до державного реєстру.
Вибрані дезінфікуючі засоби й режим іх застосування повинні забезпечувати знищення вірусів, бактерій і грибів. Прийнята в Україні практика складання вказівок та інструкцій із застосування дезінфікуючих засобів така, що в них може не бути відповідних таблиць з режимами застосування й тоді такий режим по інструктивно-методичному документу на конкретний засіб повинен обирати сам користувач.
Помилки користувачів при виборі дезинфікуючого засобу
Обраний дезінфікуючий засіб не повинен фіксувати білкові забруднення. Альдегіди, до яких відносяться формальдегід, глутаральдегід, орто-фталальдегід і гліокаль, через їх фіксування впливу на білки, в засобах для очищення та дезінфекції використовувати не рекомендується. Фіксують білки також спирти у високій концентрації.
Небезпека фіксуючої дії
Обраний для дезінфекції виробів медичного призначення дезінфікуючий засіб не повинен ушкоджувати матеріали, з яких вони виготовлені. Існує думка, що нержавіюча сталь є міцною і стійкою. Насправді і вона схильна до різноманітних видів механічних, термічних і хімічних пошкоджень.
Корозійна стійкість нержавіючих сталей, в першу чергу, залежить від якості, товщини та цілісності пасивного шару. Природний пасивний шар являє собою шар окису хрому, що утворюється, в результаті взаємодії хрому, що входить до складу сталевого сплаву та кисню повітря. До небагатьох речовин, які можуть вплинути на цей шар, відносяться галогени.
Найбільш відомим і небезпечним типом солі вважається хлорид. Хлориди реагують з пасивним шаром і в залежності від концентрації призводять до пошкоджень, а саме до спричиненої хлором виразкової корозії. Вона може бути точковою (у вигляді дрібних темних точок) або поширюватися по всій поверхні інструменту, утворюючи великі глибокі виразки. Причинний взаємозв’язок між вмістом хлору в воді та виразковою корозією у багатьох випадках непередбачуваний. Лабораторні випробування показали, що корозійні явища з’являються на інструментах при вмісті хлоридів 100 мг/л при кімнатній температурі вже через 2 години. З ростом вмісту хлоридів ймовірність виразкової корозії різко зростає. У той же час, з 01 січня 2020 року в Україні норматив вмісту хлоридів у питній воді становить не більше 250 мг в 1 л, тобто в 2,5 рази більше тієї концентрації, яка була взята для лабораторних випробувань.
В Україні зареєстровано велику кількість дезінфекційних засобів на основі хлор активних речовин, в сфері застосування яких вказується можливість їх використання для дезінфекції виробів медичного призначення з корозійно стійких металів. З урахуванням викладених фактів про шкідливий вплив хлоридів на інструментальну сталь до такої сфери застосування хлор активних дезінфекційних засобів слід ставитися критично.
Важливим є наявність у складі обраного засобу комплексоутворюючих речовин, які нейтралізують солі жорсткості у воді й підвищують ефективність дії засобів, а також поверхнево-активних речовин, які знижують поверхневий натяг розчинів, підвищують змочувальні властивості, підтримують емульгуючу та диспергуючу дію, перешкоджають повторному відкладенню забруднень. Відповідні поверхнево-активні речовини в засобах для машинної очистки знижують піноутворення, яке, наприклад, спостерігається при високому кров’яному навантаженні.
Інструменти не слід залишати на тривалий термін перед обробкою, на ніч або на вихідні дні, тому що це може викликати корозію та ускладнити очистку. А для гнучких ендоскопів та інструментів роботизованї хірургії починати обробку рекомендується негайно після закінчення використання. Інструменти слід акуратно вкладати в розчин засобу для дезінфекції для уникнення механічних пошкоджень. Після закінчення часу дезінфекції медичні вироби повинні бути відмиті від залишків дезінфікуючого засобу.
Компанія Інтердез пропонує ряд дезінфекційних засобів з активно-діючими речовинами з різних хімічних груп, які за хімічним складом і функціональним властивостям повністю відповідають перерахованим вище вимогам:
✅ Санікон
✅ Дезекон ОМ
✅ Солізим
-
Рідкий концентрований лужний миючий дезинфікуючий засіб з посиленою мийною дією для дезінфекції, передстерилізаційного очищення, щоденних і генеральних прибирань і санітарної обробки.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційна очищення
- 3 в 1 = дезінфекція + мийка + дезодорування
-
Високоекономічний лужний низькопінний концентрований дезінфекційний засіб на основі композиції четвертинних амонієвих солей, амінів і бігуанідів для дезінфекції, комплексної мийки, дезодорування.
- Ефективна дезінфекція
- Передстерилізаційне очищення
- 3 в 1 = дезінфекція + мийка + дезодорування
- Економічність
-
Високоефективний безпечний універсальний засіб на основі комплексу трьох ензимів в формі порошку для передстерилізаційного очищення, дезінфекції + ПСО в одному етапі, швидкої дезінфекції, профілактичного, генерального прибирання і санітарної обробки.
- Високоефективна дезінфекція
- Ферментне очищення
- Ефективність проти біоплівок