
Знезараження стоматологічних наконечників ᐉ дезінфекція в стоматології
Дезінфекційно-стерилізаційні заходи в стоматологічній практиці – особливості знезараження стоматологічних наконечників.
Обов’язковою умовою діяльності системи приводу ротаційних інструментів є наявність наконечника. Наконечники безпосередньо контактують з тканинами і біологічними рідинами пацієнтів (слина, кров, частинки тканин, гнійний ексудат) і тому, за правилами, підлягають стерилізації.
Особливості обробки стоматологічних наконечників
В основі роботи турбінних наконечників є привід стисненим повітрям турбіни, в якій закріплений ротаційний інструмент. Особливістю конструкції турбінних наконечників є обов’язкова наявність внутрішніх каналів, що проходять через весь корпус наконечника безпосередньо від з’єднувальних шлангів стоматологічної установки для підведення стисненого повітря від компресора до турбіни, що призводить до її обертання, і для підведення від стоматологічної установки до сопла головки наконечника охолоджуючого спрєю, який подається на оброблювану поверхню твердих тканин зуба.
✅ Етап 1 – Промивання й продування наконечника
Існують наконечники обладнані світловодами для підсвічування робочого поля, що суттєво покращує умови роботи стоматолога. При роботі з турбінними наконечниками необхідно враховувати ефект «аспірації», який виникає при відключенні подачі повітря і призводить до засмоктування (ретроградної аспірації) аерозолю і рідин з рани або ротової порожнини в повітряний канал наконечника.
За таких умов, застосування для знезараження наконечника 2-кратного або навіть 3-кратного протирання зовнішньої поверхні наконечника розчином дезінфекційного засобу не може забезпечити знезараження внутрішніх порожнин наконечника. Всі стоматологічні наконечники повинні проходити стерилізацію тільки в автоклаві типу «В» (форвакуумний стерилізатор). Температура режиму стерилізації вказується за допомогою маркування на поверхні наконечника, зазвичай це температура 135 °С.
Застосування більш високих температур призведе до руйнування конструктивних елементів наконечника, особливо світловодів. У ряді випадків виробники маркують поверхню корпусу наконечника символом, що вказує на можливість проведення термодезінфекціі в водяному середовищі при температурі 93-95 ° С.
✅ Етап 2 – Очищення зовнішньої поверхні наконечника
Доцільно після завершення роботи перед зняттям наконечника з рукава установки не виймаючи бору з наконечника помістити наконечник в серветку змочену дезрозчином (для запобігання викиду інфікованого аерозолю з наконечніка в навколишнє повітря кабінету) і здійснити подачу повітря і спрею протягом 10-15 секунд для прочищення внутрішніх каналів наконечника.
✅ Етап 3 – Розбирання і стерилізація наконечника
Після цього зняти наконечник з рукава установки, провести очищення зовнішньої поверхні розчином спиртового дезінфекційного засобу, все ще не видаляючи бор щоб уникнути попадання забруднень на підшипники турбіни або головку наконечника. Потім вийняти робочий інструмент (бор), від’єднати головку наконечника, якщо вона знімається, змастити внутрішніх порожнини і виконати стерилізацію.