
Солізим — новий ферментний дезінфекціний засіб для дезінфекції виробів медичного призначення!
Одна з проблем, яку доводиться вирішувати медичному персоналу під час дезінфекції виробів медичного призначення (ВМП) багаторазового використання (включаючи весь спектр медичних інструментів, ендоскопи і медичні інструменти до них, комплектуючі наркозно-дихальної апаратури, апаратів штучної вентиляції легенів, різноманітні катетери, імпланти тощо), — це забезпечення ефективного очищення. Органічні забруднення на використаних ВМП значно знижують ефективність дезінфекції та негативно впливають на результати стерилізації.
Забруднення на використаних виробах медичного призначення мають складний хімічний склад і містять не тільки білки, а й вуглеводи, ліпіди, а також їх поєднання, наприклад, полісахариди, ліпопротеїди, ліпосахариди. Часто такі забруднення пов’язані з утворенням біоплівок на ВМП. Біоплівки можна охарактеризувати як бактерії, впроваджені в товстий слизовий шар, що складається з полісахаридів і протеїнів. Цей плівковий бар’єр захищає мікроорганізми від зовнішніх впливів, унаслідок чого вони стають значно стійкішими до дії антибіотиків, антисептиків і дезінфекційних засобів. Біоплівки можуть утворюватись на поверхні сечовивідних й судинних катетерів, ортопедичних й грудних імплантатів, контактних лінз, внутріматкових пристосувань й хірургічних ниток, назога- стральних, ендотрахеальних, трахеостомних трубок тощо.
Оптимальними засобами для очищення ВМП є мийні засоби, які містять комплекс ферментів, що розщеплюють високомолекулярні сполуки (білки, жири, вуглеводні та їх комплекси). Особливої уваги заслуговують засоби, що містять не тільки ферменти, а й ефективні антимікробні компоненти, призначені для суміщення процесів ПСО і дезінфекції. Важливою перевагою таких засобів є відсутність у їх складі будь-яких компонентів, що фіксують забруднення.
Усім цим вимогам відповідає дезінфекційний засіб Солізим виробництва компанії Baltiachemi OU (Естонія).
Призначення засобу Солізим
- ПСО (не поєднане з дезінфекцією) виробів медичного призначення;
- Дезінфекція + ПСО виробів медичного призначення за один етап;
- Дезінфекція виробів медичного призначення без ПСО;
- Проведення профілактичної, поточної, заключної дезінфекції та генеральних прибирань.
Перелік об’єктів, для обробки яких використовується засіб, включає ендоскопи гнучкі і жорсткі й медичні інструменти до них, увесь спектр хірургічних, стоматологічних інструментів, медичну апаратуру, в тому числі наркозно-дихальну і реанімаційну, аспіраційні системи стоматологічних установок, стоматологічні відтиски, зубопротезні заготовки, посуд (лабораторний, аптечний); поверхні приміщень, меблі, текстильні вироби, санітарно-технічне обладнання, прибиральний матеріал тощо.
Солізим — особливий засіб у формі порошку, в якому поєднані комплекс 3-х ферментів (протеаза, ліпаза, амілаза), компоненти, які забезпечують синтез у розчині надоцтової кислоти, поверхнево-активні речовини, комплексоутворювач і інгібітор корозії. Така комбінація речовин забезпечує проникнення розчину у важкодоступні місця (вузькі канали, замкові частини тощо), ефективне руйнування і видалення забруднень (у тому числі біоплівок), лагідне очищення ВМП, відбілювання і видалення плям з текстильних виробів без зниження міцності.
Надзвичайно ефективна антимікробна речовина в розчині засобу (надоцтова кислота) забезпечує широкий спектр антимікробної дії, характерний для дезінфектантів високого рівня, при короткій експозиції (переважно 5-15 хв.). Солізим має бактерицидну (щодо E.coli, S.aureus, MRSA, P.aeruginosa, Enterococcus hirae), мікобактерицидну (щодо M.tuberculosis и M.terrae), віруліцидну (щодо збудників гепатитів А, В, С, СНІД, грипу всіх типів, SARS («атипова пневмонія»), адено-, ентеровірусів (у тому числі поліомієліту), корона-, рота-, рино-, респі- раторносинтиціальної інфекцій), фунгіцидну (щодо збудників кандидозів, дерматомікозів, пліснявих грибів, у тому числі A.niger), спороцидну (щодо спор B.subtilis, C.botulinum, C.perfringens, C.difficile, A.niger) дію. Антимікробна активність засобу досліджена згідно з чинними Європейськими стандартами.
Засіб використовується у вигляді водних розчинів у концентрації 0,15-2,0 % (за препаратом), які готують методом розчинення засобу в питній воді при початковій температурі 35-40 °С протягом 2-3 хвилин. Після розчинення засобу розчин активується протягом 15 хвилин (утворюється надоцтова кислота). У подальшому при використанні розчинів підтримувати початкову температуру не потрібно. Кожна банка засобу комплектується мірною ложкою, яка забезпечує точне дозування засобу і правильне приготування робочих розчинів.
Незважаючи на те що активнодіючою речовиною в розчинах засобу є надоцтова кислота, водневий показник водного розчину в концентрації 1,0 % (за препаратом) становить 8,0±1,0 од. рН при 20 °С, тобто нейтральний або слабко лужний. Разом з ефективною антикорозійною добавкою це забезпечує сумісність засобу з широким спектром матеріалів, з яких виготовляються ВМП, у тому числі ендоскопічна техніка.
Засіб безпечний для персоналу і навколишнього середовища, не містить альдегідів, фенолу, фосфатів та інших летких і екологічно несприятливих компонентів, біологічно розкладається. За параметрами гострої токсичності за ГОСТ 12.1.007-76 Солізим у разі введення у шлунок належить до 3 класу небезпеки (помірно небезпечні речовини), у разі потрапляння на шкіру — до 4 класу (малотоксичні речовини). Кумулятивних властивостей немає. Робочі розчини засобу при одноразовому та багаторазовому нанесенні на шкіру не викликають місцево-подразнювальної, шкірно-резорбтивної та сенсибілізуючої дії. Надоцтова кислота не є мутагеном і канцерогеном, не виявляє ембріотоксичних, тератогенних і гонадотропних властивостей.
Розчини засобу застосовуються ручним або механізованим способом (з використанням ультразвукових установок будь-якого типу). Термін придатності розчинів 24 години, протягом цього часу можливе багаторазове використання розчинів за умови відсутності зміни початкового зовнішнього вигляду. Термін придатності засобу — 18 місяців.
Виробництво засобу сертифіковано за стандартами ISO 9001 (система управління якістю продукції) і ISO 14001 (система екологічного менеджменту).
Постачається Солізим у пластикових банках по 1 кг і 2,5 кг, дозованих пакетах (сошети) від 15,0 г до 100,0 г.
Журнал головної медичної сестри № 6 / листопад-грудень / 2013