
Стерісіл – надійна стерилізація виробів медичного призначення
Внутрішньолікарняні інфекції (ВЛІ) у всьому світі є важливою медичною та економічною проблемою. Приєднання ВЛІ до основного захворювання часто призводить до чутків “якісного” лікування, збільшує післяопераційну летальність і тривалість перебування хворих у стаціонарі. Причиною виникнення ВЛІ, крім іншого, є незадовільна якість стерилізації медичного інструментарію та інших виробів медичного призначення багаторазового застосування.
Основні методи стерилізації
Основними методами стерилізації є паровий і повітряний. При паровому методі стерилізації стерилізуючим агентом є водяний насичений пар під надлишковим тиском і при високій температурі (110-135 С). При повітряному методі стерилізації стерилізуючим агентом є сухе, гаряче повітря (температура 160-180 С). Ці методи стерилізації за умовиалежного технічного стану обладнання, правильної експлуатації і контролю забезпечують необхідну ефективність обробки виробів.
Однак, існує клас надзвичайно принципових за призначенням і дорогих медичних виробів, які в силу своїх конструктивних особливостей і характеристик використовуваемих матеріалів не можуть бути підвержені стерилізації паровим або повітряним методами, перш за все, у зв’язку з неприпустимістю використання високих температур. До них відносяться, зокрема, багато типів ендоскопічних пристроїв, інструменти до ендоскопів, відеокамери, ультразвукові головки, датчики, світловоди і оптичні роз’єми, діагностичні кардіокатетери, значна кількість виробів з пластмаси і гумової текстури, імпланти, інструменти для мікрохірургії і малоінвазивних хірургічних втручань, контури і елементи наркозної та діалізної апаратури та ін.
Холодна стерилізація апаратури та медичних інструментів
Для стерилізації цієї групи виробів використовується так звана холодна стерилізація. Відповідно до Державних санітарних норм і правил «Дезінфекція, пред-стерилізаційне очищення і стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я», затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 серпня 2014 р № 552, хімічний метод стерилізації з впровадженням розчинів хімічних засобів (стерилянти) застосовують у випадках стерилізації медичних виробів, в конструкції яких використовуються термолабільні матеріали, що робить неможливим використання інших методів стерилізації.
У числі діючих речовин таких хімічних засобів вказуються перекис водню і надуксусная кислота. Ці ж діючі речовини вказуються в числі пріоритетних для застосування провідними світовими виробниками ендоскопічної техніки і, зокрема, фахівцями компанії «Olympus» (Японія). Перекис водню і надуксусная кислота також повністю сумісні з матеріалами лінз перетворювачів (датчиків) апаратів УЗД і забезпечують необхідний рівень антимікробної ефективності при їх знезараженні перед наступним застосуванням.
При використанні хімічних стерилянтів, вироблених у вигляді рідкого концентрату або в твердій препаративній формі, існують певні труднощі із забезпеченням необхідної концентрації актівнодіючих речовин в робочому розчині: ймовірні помилки персоналу, вплив якості води, використовуваемої для приготування розчину, відхилення від режимів активації або самоактівації розчинів і т.п., що негативно може вплинути на якість стерилізації або ДВУ. Всі ці проблеми вирішуються застосуванням препаратів, вироблених в готовій до застосування формі, без попередньої активації допоміжних речовин або самоактівацій.
Дезінфекційний засіб високого рівня STERISYL
Компанія «Baltiachemi OU» (Естонія) розширила асортимент пропонованої користувачам в Україні продукції дезінфекційним засобом високого рівня «Стерисил» («Sterisyl»).
Еффектівність засобу «Стерисил» ( «Sterisyl») забезпечується стабілізованим комплексом високоефективних окислювачів (перекис водню і надоцетовою кислотою) в якості діючих речовин і допоміжними компонентами (оцтова кислота, стабілізатор, інгібітор корозії, ароматизатор, барвник, вода ).
Засіб являє собою рідину, готову до застосування без попереднього використання активаторів або самоактівацій, що виключає ймовірність помилок персоналу при приготуванні розчину для стерилізації та дезінфекції високого рівня ВМП.
Засіб забезпечує бактерицидну (в т.ч. туберкулоцидну і спороцидну), віруліцидну і фунгіцидну дію.
«Стерисил» ( «Sterisyl») оптимальний для «холодної» стерилізації ВМП, дезінфекції високого рівня, а також швидкої дезінфекції поверхонь медичного обладнання (експозиція від 30 сек.). Може застосовуватись в миючих машинах і ручним способом, нагрівати засіб не потрібно.
Засіб сумісний із широким спектром конструктивних матеріалів ВМП, включаючи полімери (в т.ч. чутливі до дії спиртів) і лакофарбові покриття. Корозійну дію на чорні метали порівняно з корозійною дію водопровідної води. Чи не порушується рухливість замкових частин медичних інструментів.
«Стерисил» ( «Sterisyl») не фіксує забруднення, легко змивається, після висихання не залишає плям і розмийних плям, в ряді випадків залишки засобу допускається не змивати. Можливо багаторазове застосування засобу для дезінфекції, «холодної» стерилізації та ДВУ ВМП протягом 30 діб.
Засіб екологічний, біологічно розкладається і не акумулюється в навколишньому середовищі; безпечно для користувачів і оточуючих (4 клас небезпеки по ГОСТ 12.1.007-76), в т.ч. при інгаляційному впливі в умовах вільного випаровування; навіть при багаторазовому потраплянні на шкіру не викликає місцево-подразнюючої, шкірно-резорбтивної та сенсибілізуючої дії; не є алергеном.
Слід звернути увагу на потенційно широку сферу застосування засобу та перелік можливих об’єктів обробки: «холодна» стерилізація і ДВУ ендоскопів та медичних інструментів до них, наркозно-дихальної апаратури, знезараження кувезів, стоматологічних інструментів, аспіраційних систем, датчиків апаратів УЗД, систем вентиляції і кондиціонування повітря, боротьба з цвіллю і т.д.
Журнал головної медичної сестри № 6 / червень / 2016